Halı Yıkama Şampuanları

Halı Yıkama Şampuanları

Halı Yıkama Şampuanları Nedir ?

Halıların yıkanmasında kullanılan şampuan, basit bir temizleyici olmanın ötesinde, özel formüllerle üretilen ve etkileyici gücü olan bir temizlik maddesidir. Halı üzerinde bulunan kir ve lekeler, eğer uzun süre halı yüzeyinde kalmışsa, zamanla halının dokumasına elektrostatik olarak yapışırlar ve temizlik sırasından bunları halıdan ayırmak güç olur. Halı yıkama şampuanları, formüllerinde bulunan aniyonik maddeler yardımı ile bu bağı parçalar ve halının derinlemesine temizlenmesine imkan tanır.

Halı yıkama şampuanlarının bu özellikleri, laboratuvarlarda yapılan uzun ve zahmetli araştırmaların ve deneylerin sonucunda ortaya çıkarılmaktadır. Üstelik halı yıkama şampuanları, giderek kirlenen çevre koşulları da dikkate alınarak üretilmektedir.

Halı yıkama şampuanları özellikleri

Halı yıkama şampuanlarında aranan en temel özellik, molekülleri yardımı ile halı üzerinde bulunan toz, kir ve lekelerin kolay ve çabuk bir şekilde koparılmasıdır. Genelde bu tür şampuanlar fırça ile uygulandığında şampuanın hidrofobik özelliği kir ile etkileşir ve onları sararak kire tutunur. Bazı halı deterjanlarında bulunan moleküllerin hidrofilik özellikleri ise kirin suya daha çabuk geçmesini ve çözülmesini sağlar.

Bu teknik özelliklerin dışında iyi bir halı yıkama şampuanı, yeterli miktarda ve kaliteli köpük üretebilmelidir. Antibakteriyel özellikli olmalıdır. Bunun yanında kolayca durulanabilme özelliğinde de olmalıdır. Neticede şampuanlar kimyasal özellikleri olan maddelerdir ve halı üzerinde tortusu kalmamalıdır.

Halı şamupanı seçiminde ucuz kimyasal maddeler içeren, doğal hammaddelerden üretilmemiş olan şampuanlardan kaçınmak gerekir.

Halı yıkama şampuanlarının, aynı zamanda halının kirlenmesini geciktirecek, bu şekilde ömrünü uzatacak özellikte olması gerekir.

Halı yıkama şampuanları çeşitleri

Eğer halılarda derinlemesine bir temizlik yapılmamışsa, zamanla aşırı kirlenme, halı elyaflarını onarılamayacak şekilde bozabilir ve halıda çürümeler başlayabilir. Bu yüzden halının temizlenmesi kadar, kullanılan halı yıkama şampuanının seçimi de önemlidir.

Bir kısım halı şampuanları düşük içerik ve ilgisiz hammaddeler ile üretilmiştir. Bunlar halıda istenilen temizlik ve parlaklığı sağlamaz. Ayrıca halının çabuk yıpranmasına neden olurlar. Bu şampuanlarda kullanılan petrokimya esaslı hammaddelerin kullanılması gelişmiş ülkelerde yasaktır.

Halı Yıkama Şampuanları

Halı Yıkama Şampuanları

Bir de halı yıkama şampuanlarının asitik bazlı ve ağartıcı özellikte olmamasına dikkat edilmelidir. Bunlar halılara olduğu kadar insan sağlığı açısından da sağlıksızdır. Tercih edilmesi gereken şampuanlar organik olmalıdır.
Halı yıkama şampuanlarının ilk üretilmesi, iş yerlerinde kullanılan duvardan duvara halılar için olmuştur. Ancak halı yüzeyleri daha sert tüylü yapılmaya başlanınca, kısa ve kaba tüyler için farklı özellşkte halı şampuanları üretilmeye başlandı.

Bugün gelinen noktada gerek konutlarda, gerek iş yerlerinde, gerekse halı yıkama tesislerinde kullanılan birbirinden farklı özelliklerde halı yıkama şampuanları üretiliyor.

Halı yıkama şampuanları kosla,halı yıkama şampuanları fiyatları,halı yıkama şampuanı,halı yıkama şampuan fiyatları,en iyi halı yıkama şampuanı,halı yıkama şampuanı formülü,en iyi halı yıkama şampuanı nasıl yapılır, en çok satan,kosla halı yıkama şampuanı nasıl kullanılır ?

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz